Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya Solucanı ve Özellikleri

Toprak solucanları genel olarak iyi bir havalandırma araçlarıdır. Fakat bazı cins solucanlar daha iri olduklarından çabuk hareket edemez, yedikleri besin maddelerinin tamamını dışkı olarak çıkartmaz ve büyük bir bölümünü ancak kendi ihtiyaçları için kullanırlar. Çabuk üremez ve üretmezler.

Kırmızı Kaliforniya solucanı adıyla bilinen Lumbricus rubellis ve Eisenia foetida toprak solucanı türleri ince ve küçük olduklarından hareket kabiliyetleri daha fazladır. Solucanların bütün vücudu, glandüler ve kambiyal hücreler içeren şeffaf bir mukoz filmi olan epitelyumla kaplıdır. Bu, pürüzsüz bir cilt yüzeyi kayganlık sağlayarak solucanın rahat hareket etmesini temin eder. Daha çok doğurganlığa sahiptir ve süratle çoğalırlar. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda hızla artacaktır.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının doğasındaki farklılıklar vücut yapıları ve ölçüleridir.
Uzunlukları 60-130 mm. En fazla kalınlıkları 7,5 mm. dir. Ön baş tarafı daha kalın, güçlü kaslı ve koyu turuncu renklidir. Arka kuyruk tarafı daha ince ve zayıftır. Baş tarafının ucunda ağız, kuyruk sonunda ise rektum bulunur.

Segment sayısı 80-110 dur. Baş segmenti epilobiktir. Vücudun ön tarafındaki segmentler daha büyüktür ve renkleri parlak kırmızı veya turuncuya yakın kırmızıdır. Segmentler arası pigmentsiz olduğu için özellikle kuyruk tarafı halkalı/çizgili görünür. Genç solucanlarda pigmentasyon daha koyudur.

Solucanların sindirim sistemlerinde kendilerine has, bitkiler için çok yararlı mikro organizmalar, bakteriler, mantarlar, enzimler, doğal büyüme hormonları, aminoasitler ve vitaminler bulunur. Diğer solucanlara göre daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Bu sayede daha kaliteli bir gübre elde etmenizi sağlarlar. Solucanlar çok sayıda ve çeşitte enzim, vitamin, aminoasit, büyüme hormonu salgı maddeleri ve enzimleri dışkılarına karıştırırken, bunlar bitkinin daha hızlı gelişmesini ve olumsuz çevre şartlarına karşı dirençli olmalarını sağlar.

Gübreye geçirdikleri çok değerli maddelerden birisi kendilerini patojenlerden korumak için salgıladıkları ve aynı zamanda bitkilere doğal antibiyotik etkisi yaratan “sölom sıvısıdır”. Sölom sıvısı, solucanların sindirim sistemlerinde yem olarak verdiğimiz organik besinle karışarak çok daha kaliteli ve daha üstün bir organik gübre elde etmenizi sağlar.